Białko to prawdopodobnie najważniejszy makroskładnik odżywczy, który dostarczamy każdego dnia naszemu organizmowi. Chociaż ciało może poradzić sobie bez dostępu do węglowodanów, nie mogłoby funkcjonować bez regularnego otrzymywania źródła tłuszczu oraz białka. Białko jest cenione szczególnie przez dietetyków i różnej maści sportowców, a w szczególności kulturystów ze względu na to, że wspomaga budowanie masy mięśniowej. Czy spożywanie syntetycznego białka jest jednak pomocne i może być zdrowym dodatkiem w naszej diecie? Płynne białko może mieć wiele korzyści zdrowotnych wbrew temu, co czasami słyszymy w opinii publicznej.
Białko jest niezbędne i pełni specjalne funkcje w całym organizmie, takie jak równowaga płynów, regulacja hormonów i utrzymywanie dobrego stanu zdrowia. Bez odpowiedniej ilości białka pogorszyłaby się kondycja naszego ciała. Mielibyśmy łamliwe włosy, paznokcie, a nawet słabsze kości. Jeżeli spożywamy wysokiej jakości białko w proszku, nie jest ono gorszym źródłem makroskładnika od białka znajdującego się w mięsie lub w roślinach. Pamiętajmy, że płynne białko spożywane w formie proszku nadal jest jedzeniem. Zostało jedynie przetworzone laboratoryjnie.
Czym jest białko w proszku?
Białko w proszku jest niezwykle popularne wśród osób uprawiających sporty walki, fitness, a także osób zajmujących się sportami zawodowo. Z całą pewnością nie znajdziemy kulturysty, który w dzisiejszych czasach nie korzysta z białka. Mimo wszystko białko w proszku nie jest zarezerwowane jedynie dla profesjonalistów. Każdy z nas może wdrożyć białko w proszku do swojej diety. Wbrew opiniom nie jest to niezdrowy dodatek, który zepsuje nasze nerki lub doprowadzi do niewydolności trzustki. Białko w proszku to produkt spożywczy, który został przebadany. Jest jedzeniem, tak jak każde inne produkty konsumpcyjne, które spotykamy na półkach sklepowych.
Różnica polega na tym, że białko zostało zblendowane na proszek, a następnie wzbogacone kompleksem witamin i minerałów. Możemy spotkać na rynku białka w proszku zwierzęce i roślinne. Najpopularniejszym białkiem zwierzęcym jest serwatkowe. Serwatka jest pozyskiwana z mleka krowiego. Z kolei w przypadku białek roślinnych producenci pozyskują je głównie z grochu lub ryżu, czy też innych produktów naturalnych.