Jeżeli należysz do licznej grupy miłośników mięsa, prawdopodobnie możesz nie wyobrażać sobie dnia bez dania wzbogaconego tym pysznym składnikiem. Jednak w rzeczywistości czy mamy wiedze dotyczącą tego, jak często powinniśmy jeść mięso? Chociaż istnieją pewne korzyści z diety oparte w dużej mierze na roślinach, nie oznacza to, że musimy całkowicie rezygnować z mięsa. Tak naprawdę wystarczy, że będziemy jedli je w odpowiedniej ilości. No właśnie. Tylko co możemy uznać za odpowiednią ilość?
Mięso oferuje wiele korzyści odżywczych, które pomogą nam prowadzić zdrowy tryb życia. To przede wszystkim doskonałe źródło białko niezbędne naszemu organizmowi do budowania masy mięśniowej. Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie, że znajdziemy lepsze źródło białka od jedzenia dosłownego mięśnia pochodzenia zwierzęcego. Mięso jest znane z wysokiej zawartości sycącego białka. Białko odgrywa kilka ważnych ról w Twoim organizmie. Jest zaangażowane w produkcję mięśni, tkanek strukturalnych, hormonów, cząsteczek transportowych i przeciwciał. Kilka porcji mięsa i kilka porcji ryby w tygodniu jest niezwykle korzystnym dodatkiem do każdej diety.
Jedzenie mięsa pomaga nam w uzupełnieniu żelaza w diecie
Dostarczanie wysokiej jakości białka za pośrednictwem mięsa nie jest jedynym plusem jego spożywania, ponieważ w mięsie znajdziemy mnóstwo wartościowych składników, takich jak na przykład żelazo, które doskonale uzupełniają naszą dietę w witaminy i mikroelementy. Warto tutaj zaznaczyć, że żelazo znajdujące się w mięsie jest przez nasze ciało o wiele łatwiej wchłaniane od żelaza, które znajdziemy w produktach pochodzenia roślinnego. Każde ciało człowieka potrzebuje odpowiedniej ilości żelaza do wzrostu i prawidłowego rozwijania się, dlatego też nie możemy zapominać o tym, jak przydatne jest ono w naszym życiu.
Zbyt mała ilość żelaza może powodować anemię z niedoboru żelaza, z objawami takimi jak osłabienie, zmęczenie, brak energii, zaburzenia żołądkowo-jelitowe i problemy z koncentracją lub pamięcią. Anemia wynikająca z braku żelaza jest niezwykle groźna, ponieważ ludzie na nią cierpiący mają również trudności ze zwalczaniem zarazków i bakterii wywołujących choroby w naszym organizmie. Jak widać, chociażby ze względu na to, jak groźne są niedobory żelaza, zawsze powinniśmy rozważyć przynajmniej niewielki udział mięsa lub ryb w naszym menu.