Antyoksydanty zawarte w jarmużu to jeden z najważniejszych powodów, dla którego powinniśmy wcielić to warzywo do naszej diety. Prawdopodobnie sam fakt dotycząca zawartości tak dużej ilości oksydantów wystarczy, aby zajadać się jarmużem, chociaż kilka razy w tygodniu. Jarmuż zawiera duże ilości przeciwutleniaczy, jednak przeciwutleniacze są wrażliwe na ciepło, więc pamiętaj o dodawaniu liści do smoothie lub sałatek, aby jak najlepiej zachować ich działanie przeciwutleniające. Jeżeli chcesz spożywać jarmuż w celu dostarczenia do organizmu przeciwutleniaczy, raczej unikaj pieczenia i smażenia jarmużu. Zostaw te formy obróbki cieplnej na inną okazję.
Nie zapominajmy również o tym, że jarmuż stanowi doskonałe źródło składników przeciwzapalnych. Pomimo niskiej ilości kalorii znajdziemy w nim także nieco kwasów omega 3, a co za tym idzie, możemy wspomóc naszą dietę w te kwasy, jeśli ich aktualnie brakuje. Jarmuż doskonale wspiera działanie naszego układu sercowo-naczyniowego, który w dzisiejszych czasach jest wystawiony na niezwykle ciężką próbę ze względu na to, jaką dietę większość z nas stosuje.
Jarmuż jako bogactwo witaminy A i witaminy C, które są dla naszego zdrowia kluczowe
Nie zapominajmy o tym, że niedobory samej witaminy C mogą przyspieszyć oznaki starzenia się naszego organizmu. Tym samym jedzenie dużej ilości warzyw liściastych, a w tym jarmużu może uchronić naszą skórę przed tragicznymi skutkami starzenia skóry. Pamiętajmy również o tym, że ludzie nie mogą samodzielnie wytwarzać witaminy C, dlatego też wskazane jest, aby regularnie dodawać do diety coś, co ją posiada. Tym samym na pomoc przychodzi jarmuż, który pomimo niskiej zawartości kalorii oferuje nam ogromną porcję witaminy z grupy C i witaminy z grupy A.
W przeliczeniu na kalorie jarmuż zawiera więcej wapnia niż mleko. Niewiele osób zwraca na to uwagę, jednak jest to fakt. Ta fantastyczna roślina może nawet pomóc nam w dostarczeniu wapnia, którego zwykle poszukujemy w produktach mlecznych i różnym nabiale. Na koniec przypomnijmy jeszcze o tym, że jarmuż wspomaga zdrowie wątroby. Ma mnóstwo błonnika i siarki, czyli składników niezbędnych wątrobie. Zapewniają jej prawidłowe funkcjonowanie i przyspieszają naturalną regenerację.