Wskaźnik siedzącego trybu życia sugeruje, że nie wykonujemy więcej niż 5000 kroków dziennie. Jak powszechnie wiadomo, zbyt długie siedzenie w miejscu sprawia, że jesteśmy o wiele bardziej narażeni na różnorodne choroby. Od 5000 do 7500 kroków uważamy, że osoba charakteryzuje się niskim wskaźnikiem aktywności fizycznej. Nieco powyżej 5000 kroków zazwyczaj są w stanie wykonać nawet osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. Jeżeli pracujemy w biurze, nadal możemy wrócić na piechotę do domu lub przyjść na piechotę do biura.
Ciekawostką będzie to, że większość przeciętnych amerykanów nie wykonuje więcej niż 6500 kroków dziennie. Oznacza to, że przeważna część ich społeczeństwa zalicza się do grupy ludzi o obniżonej aktywności fizycznej. Jeżeli chcemy zaliczać się do grupy osób o nieco większym profilu aktywności fizycznej, powinniśmy celować w 7500 do 10 000 kroków dziennie. Taki wskaźnik pozwoli nam zachować umiarkowaną aktywność fizyczną w ciągu dnia, co pozwoli cieszyć się zdrowiem przez dłuższy czas.
Jak wiele kroków dziennie powinniśmy robić, aby być aktywnymi fizycznie?
Jeżeli wykonujemy powyżej 10 000 kroków dziennie każdego dnia, statystycznie rzecz biorąc, jesteśmy uznawani za osoby aktywne fizycznie. 10 000 jest pewnego rodzaju celem, który stanowi pułap zdrowia. Wiele osób stawia sobie za cel to, aby wykonać mniej więcej tyle kroków w ciągu dnia. Jeżeli jednak chcemy być klasyfikowani jako osoby bardzo aktywne, a nie uczęszczamy na siłownie lub inne tego rodzaju zajęcia, powinniśmy celować w to, aby wykonywać od 12 500 do nawet 15 000 kroków każdego dnia. Jest to sporo powyżej przeciętnej liczby kroków, które ludzie wykonują.
Mimo wszystko nasz aktywność powinna zostać dopasowana do naszego trybu dnia. Nie wszyscy mają czas na to, aby udać się na kilkugodzinny spacer. Możemy jednak zawsze postawić poprzeczkę nieco wyżej. Przykładowo, jeżeli wykonujemy tylko 4000 lub 5000 kroków dziennie, naszym początkowym celem może być to, aby wykonać dodatkowe 2000 kroków każdego dnia. W ten sposób zwiększymy liczbę spalanych przez nas kalorii w dłuższym terminie.