Dbanie o wygląd zewnętrzny stało się już czymś zupełnie normalnym i powszechnym. Każdy próbuje robić dla siebie coś dobrego – jedni skupiają się na zdrowym żywieniu i uzupełniają jadłospisy superfoods, by wprowadzić do organizmu różne cenne substancje ożywcze od środka, podczas gdy inni stawiają na specjalistyczną pielęgnację, którą prędzej czy później uzupełniają tym, co zapewnia im medycyna estetyczna. Przy temacie medycyny estetycznej warto natomiast zatrzymać się chwilę dłużej. Jest ona naprawdę niezwykłą dziedziną o wyjątkowo dużej mocy sprawczej. Dzięki niej i jej zabiegom każdy może się zmieniać w dowolny sposób. A te zmiany nieraz są potrzebne do tego, by móc ruszyć ze swoim życiem dalej – by móc pozbyć się kompleksów, nabrać większej pewności siebie i dzięki temu zacząć sobie radzić także z zupełnie innymi problemami, niezwiązanymi z wyglądem.

Czy medycyna estetyczna jest specjalizacją medyczną?


W teorii nie, a w praktyce jak najbardziej. Według polskich przepisów, przynajmniej na tę chwilę, medycyną estetyczną może zająć się każda osoba po ukończonych studiach medycznych, czyli zarówno pediatra, jak i chirurg czy nawet stomatolog. Studia podyplomowe nie są wymogiem, ale jednak są one jedną z możliwości. Ktoś, kto chce naprawdę dobrze poznać się z medycyną estetyczną, by zajmować się nią na co dzień w życiu zawodowym, a może nawet poprowadzić swój własny gabinet medycyny estetycznej, powinien jednak zdecydować się na zrobienie podyplomówki oraz wzięcie udziału w doszkalających szkoleniach – wiedzy nigdy za dużo!

Mimo wszystko zabiegi medycyny estetycznej nie są tym samym co zabiegi kosmetyczne. Z tego względu choć mogą być one przeprowadzane przez lekarzy bez ukończonej specjalizacji, nie mogą być wykonywane przez kosmetyczki. Warto na to zwrócić uwagę, zapisując się do gabinetu. Warto po prostu samemu sprawdzić, czy osoba, która podejmie się przeprowadzenia pewnych zabiegów, ma ku temu odpowiednie uprawnienia i właściwe przygotowanie.

Co jest lepsze – kosmetologa czy medycyna estetyczna?


Wbrew pozorom, wbrew temu co sądzono jeszcze nie tak dawno, zabiegi należące do medycyny estetycznej nie są wcale zabiegami inwazyjnymi. Nie wymagają jakiegoś szczególnego przygotowania i długiej rekonwalescencji. Nieraz są przeprowadzane w stu procentach już podczas jednej wizyty i nierzadko trwają zaledwie kilka godzin, a czasem i kilkadziesiąt minut. Nie należy jednak uznawać ich za coś dokładnie takiego samego co zabiegi kosmetyczne. Akurat zabiegi medycyny estetycznej wykazują się wyższym poziomem skuteczności. One naprawdę działają, podczas gdy zabiegi kosmetyczne nieraz mają działanie wyłącznie pozorne i jedynie powierzchniowe.

Zamiast więc wkładać pieniądze w kosmetyczkę, nawet tą sprawdzoną, lepiej je sobie odłożyć na jakiś bardziej profesjonalny zabieg. Praktyczną opcją jest chociażby depilacja laserowa. To taki zabieg, z którego każda kobieta prędzej czy później zechce skorzystać.